Yol bisikleti ile grup sürüşü

Grup Sürüşünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Grup sürüşü, bir arkadaş grubu ya da bisiklet kulübünün ana aktivitesidir. Bir grup sürüşünde, her bisikletçinin bilmesi gereken birtakım kurallar ve teknikler vardır. Grubun emniyeti ve sürüşten daha çok zevk almak için bu kuralları/teknikleri bilmek ve uygulamak gereklidir.

Neden grup sürüşü?

 • Grupla sürmek enerji tasarrufu sağlar. Bir grup, tek bir bisikletçiye göre daha hızlı gider ve daha az yorulur.
 • Büyük bir grup, tek bir bisikletçiye kıyasla trafikte daha “görülebilir” dir.
 • Grup sürüşü takım dayanışmasını ve bireyler arasındaki ilişkiyi güçlendirir.
 • Grup sürüşü zevklidir.
 • Ayrıca okuyabilirsiniz: Pro Bisikletçilerden İpuçları 9/29: Grup Sürüşlerine Değişiklik Katmak

Bir grupla sürmeden önce

 1. Bisiklet üzerindeki kontrol ve hakimiyetiniz tam olmalı.
 2. Çeşitli yol ve hava şartlarında (yağmur, rüzgar, bozuk yollar vb) sürüş deneyiminiz olmalı.
 3. Bisikletiniz ve ekipmanlarınız bakımlı, lastiklerinizin havası tam olmalı, lastikleriniz çok eski olmamalı.
 4. Kıyafetleriniz tam ve iyi bir bisikletçide olması gerektiği gibi olmalı. Bisiklet sporunda giyim diğer sporlarda olduğundan daha önemlidir. Bol bir eşofmanla ya da örneğin kilitlenebilir pedal kullanmadan sürmeniz, hem tam bir çaylak gibi görünmenize ve tecrübeli bisikletçilerin sizden uzak durmasına neden olacak, hem de sürüş güvenliğinizi, dolayısıyla gruptaki diğer bisikletçilerin de güvenliğini tehlikeye atacaktır. Bu maddeyi ciddiye alın. Atkıyla süren bisikletçi bile gördüm! Bu o kadar tehlikeli ki, anlatmaya kelimeler yetmez. Atkı bir şekilde çözülür ve tellerin arasına girerse neler olacağını bir düşünün!

Grup sürüşünde uyulması gereken kurallar

 1. Trafiğin yoğun olduğu yollarda tek sıra halinde sürün.
 2. Yolun ikili sürüşe izin verdiği yerlerde orta çizgiyi asla geçmeyin.
 3. Çizginizi koruyun. Sağa ya da sola ani manevralar yapmayın.
 4. Bir öndeki bisikletçiyi mümkün olduğunca yakından takip edin.
 5. “Wheel overlap” tabir edilen, ön tekerleğinizi öndeki bisikletçinizin arka tekerleğinin yanına getirme hareketini asla yapmayın. Bu çok önemlidir! (Alttaki şekle bakın)
Wheel Overlap
Şekilde X bisikletçisi, ön tekerleğini Y’nin arka tekerleğinin yanına tehlikeli biçimde getiriyor (wheel-overlap). Y, X’i farkedemez. Herhangi bir sebeple (atak yapmak vb) yana kayacak olsa, kaza olacak ve pek çok bisikletçi düşecektir.
 1. Ayağa kalktığınızda hızınızda ani, geçici bir düşme olur! Bu durumda arkanızdaki bisikletçi, ön tekerleğini sizin arka tekerleğinize çarpıp düşebilir. Bunu asla aklınızdan çıkarmayın ve grup içinde ayağa kalkmayın. Ayağa kalkma ihtiyacınızı (vücudunuzu esnetmek için, poponuzu rahatlatmak için vb) grubun en arkasındayken giderin, ya da arkanızdaki sürücüyü ayağa kalkacağınız konusunda uyarın.
 2. Herhangi bir sebeple grup formasyonunu terketmeniz gerekiyorsa mutlaka diğer bisikletçileri uyarın.
 3. Gıda alımı için grubun arkasına geldiğiniz zamanı bekleyin. Grup içinde gıda alımı tehlikeli olabilir, özellikle öne yakınsanız.
 4. Liderlik sırası size geldiğinde, grubun hızını değiştirmemeye çalışın.
 5. En öndeki bisikletçi, grubun gözüdür. Yolda grup için tehlike oluşturabilecek şeyleri (çukur, tümsek, yağ birikintisi, yaya, araç vb) elle işaret ederek ya da gerektiği durumlarda bağırarak gruba haber vermekle sorumludur.
 6. En önde süren bisikletçi asla pedal kesmez, inişler dahil!
 7. Grubun arka sıralarındaki bisikletçiler ise, arka tarafta olan gelişmeleri en öndeki bisikletçiye iletmekle yükümlüdür (gruptan kopan bir bisikletçinin var olduğu, arkadan yaklaşan bir araç olduğu, birisinin lastiğinin patladığı vb).
 8. İdeali, liderin dakikada bir değişmesidir, ancak bu süre önceden kararlaştırılabilir. Ayrıca herkes aynı sürede önde sürmek zorunda değildir, form durumuna göre kimisi daha kısa, kimisi daha uzun süre alabilir.
 9. Kendini yorgun hisseden ya da o gün formsuz olan bir bisikletçi, diğer arkadaşlarını bilgilendirmeli, liderlik sırası kendisine geldiğinde zorlamadan hemen liderliği bir arkasındaki bisikletçiye bırakmalıdır. Bu konuda gurur yapmak anlamsızdır, grup hızındaki düşme, diğer grup üyelerini liderliği almamanızdan daha fazla rahatsız edecektir.
 10. Zorlu tırmanışlarda grup dağıldığında, tırmanışı önce tamamlayan bisikletçiler grubun diğer üyelerini bekler.
 11. Mekanik arıza ya da lastik patlaması durumlarında tüm grup durur. Lastik patlaması ya da mekanik arıza giderildikten sonra yola devam edilir. Eğer arıza giderilemeyecek durumdaysa, başka bir önlem düşünülür (araç varsa araca bindirmek, yoksa taksi çağırmak vb).
 12. Bu sürüş güvenliğiyle alakalı değil ancak bisiklet kültürüyle alakalı: ikili formasyonda sürerken, “half-wheel” tabir edilen, yanınızdaki bisikletçinin sürekli yarım tekerlek boyu önünde sürmek, diğer bisikletçi için çok sinir bozucu bir durumdur. “Sen bir hiçsin ve ben bunu sana hatırlatmak için senin yarım tekerlek önüne geçiyorum” gibi bir anlamı vardır. En öndeyken yaparsanız durum böyledir, bir de grubun içindeyken yaparsanız 5. maddedeki “wheel overlap” ihlalini de gerçekleştirmiş olursunuz. Yapmayın! “Half-wheeler” “Half Wheel Harry” olmayın ve arkadaşlarınızı ya da tanımadığınız bisikletçileri sinir etmeyin. Half-wheel or half-wheeler: A rider that rides half a wheel in front of another on training rides and group rides. No matter how much the pursuer speeds up to keep up with him/her, s/he stays that distance ahead. Usually these people are frowned upon and less desirable to ride with. (Wiki’den)

Grup formasyonları ve değişmeler

Tek sıra formasyon
Yüksek hızla sürerken ya da trafiği yoğun yollarda sürerken en güvenli grup sürüş formasyonudur. En öndeki bisikletçi, değişim zamanı geldiğinde yana (rüzgarın yönüne göre sola veya sağa) kayar ve pedal keserek grubun en arkasına yerleşir. Birbirini pek iyi tanımayan gruplarda değişim için önceden bir işaret kararlaştırmak faydalı olabilir. Bu durumda en öndeki bisikletçi, kararlaştırılan işareti verdikten birkaç saniye sonra yana kayar. İşaret verirken aynı anda yana kayarsanız, dönmeye başlarken sinyal veren araç sürücülerinin yaptığına benzer bir hata yapmış olursunuz. Unutmayın: önce işaret, sonra hareket. İkisi aynı anda değil.

Single pace line
Tek sıralı sürüşte değişim

İkili formasyon – kelebek değişimi
Bu değişim, trafiğin rahat olduğu yollarda uygulanmalıdır. Değişim sırası geldiğinde sağdaki bisikletçi sağa, soldaki sola ayrılır ve pedal keserek grubun en arkasına yerleşir.

Double pace line butterfly
İkili sürüşte kelebek (butterfly) değişimi

İkili formasyon – Belçika turnikesi (Makara)
En çok tecrübe isteyen değişim türüdür. İkili sıranın bir sırası yavaş, bir sırası hızlıdır (aralarında 2-3 km/h hız farkı olur). Hızlı sıranın önündeki, yavaş sıranın önüne geldiğinde, bu sıranın önüne kayar, bu sırada, yavaş sıranın en arkasındaki, hızlı sıranın en arkasına katılır. Böyle sürekli bir çevrim halinde gidilir.

Double pace line, Belgian Tourniquet
Belçika turnikesi (Belgian Tourniquet – Belgischer Kreisel). Türkiye’de “makara” olarak bilinir.
Belgian Tourniquet (Belgischer Kreisel)
Belgian Tourniquet (Belgischer Kreisel)

KAYNAKLAR:

3 thoughts on “Grup Sürüşünde Dikkat Edilmesi Gerekenler”

 1. Diğer yazılarınız gibi faydalı bir yazı, özellikle grup sürüşlerde acemiler birçok kazayı da beraberinde getiriyor. Akşam sürüşü gibi bir haysi sıkıntılı sürüşlerde kimse kurallara uymak, söylenenleri yapmaz, sonunda dağılmalar başta olmak üzere teknik sıkıntılar olur ve sonrasında başına bir haller gelen bisikletli bir daha da o gruba katılmaz vs… oysa kendini tanıyıp grup halinde sürmeyi bilse böyle şeyler olmayacak. Sadece pedallamak değil biraz da okuyup bu kültürü özümsemek gerekiyor.

Comments are closed.