Ernest Hemingway in uniform in Milan

Hemingway ve Silahlara Veda

Hemingway, “The Paris Review”[1] dergisine 1958 yılında verdiği bir röportajda, 1929 yılında yayımlanan “A Farewell to Arms” (Silahlara Veda) isimli ünlü romanının sonunu, tam anlamıyla tatmin olana dek 39 kez değiştirdiğini söylemişti.

Ernest Hemingway Milano'da
Ernest Hemingway üniformasıyla Milano’da (1918). Hemingway, 1. Dünya Savaşı’nda İtalyan ordusunda ambulans sürücüsü olarak görev yapmıştı. Yaralanınca bu görevinden ayrıldı ve hastanede tedavi gördü. Ordudaki anıları, “Silahlara veda” romanının temelini oluşturdu.

The New York Times‘ın haberine göre, Hemingway’in kitaplarını çok uzun süredir yayımlayan Scribner yayınevi, tüm bu farklı “son” ların şimdiye kadar hiç tam olarak ve bir arada yayımlanmadığını belirtiyor.

Romanın bu hafta yayımlanan yeni baskısında, hem bu 39 farklı son, hem de çeşitli kısımların taslakları, Hemingway’in el yazısıyla yer alıyor.

Tüm bu farklı sonlar, en karamsarından daha iyimser olanlarına kadar farklı tonlar içeriyor. Örneğin, 1 numara, “nada”, yani “hiç” şeklinde bitiyor. Anne, bebek, baba, herkes ölüyor. 7 numaralı sonda ise bebek yaşıyor. 34 numaralı son, arkadaşı F. Scott Fitzgerald‘ın önerdiği son olduğu için “Fitzgerald sonu” olarak adlandırılıyor. Bu sonda, Hemingway “dünyanın herkesi kırdığını” yazıyor. “Kırmadıklarını ise öldürür. Çok iyileri, çok nazikleri, çok cesurları ayrım yapmadan öldürür. Eğer bunların hiçbiri değilseniz, sizi de öldüreceğinden emin olabilirsiniz, sadece özel bir acelesi yoktur.”

Hemingway, ayrıca, kitabına farklı isim alternatifleri de düşünmüş ve bir liste yapmıştı. Bu liste de kitabın yeni baskısında yer alıyor. Bu listedeki isimler “Love in War” (Savaş Sırasında Aşk), “World Enough and Time” (Dünya Yeter, Zaman da), “Every Night and All” (Her Gece ve Herkes), “Of Wounds and Other Causes” (Yaralar ve Diğer Sebeplerden). Bir ismin üzeri, “The Enchantment” (Cazibe), Hemingway tarafından çizilmiş.

“Silahlara veda” kitabında, dönemin ünlü İtalyan bisikletçisi Bartolomeo Aymo da karakter olarak yer alıyor. Hemingway, bisiklet sporu tutkunuydu. “Hemingway’in Bisikletçileri” adlı yazıda okuyabilirsiniz.

Ernest Hemingway - A Frewell to Arms
A Farewell to Arms (Silahlara Veda)’nın yeni baskısı, 1929 yılındaki orijinal kapak ile basılacak (Foto: The New York Times)
Ernest Hemingway - A Frewell to Arms
Ernest Hemingway’in el yazısı (Silahlara Veda kitabından), yeni baskıda yer alacak haliyle. Foto: The New York Times

NOTLAR
[1] The Paris Review: Wiki, Web Sayfası