KAP Yol Yarışları Sezon Açılışı, Alanya

28-29 Ocak 2012 tarihlerinde KAP (Kulüpler Arası Puanlı) Yol Bisikleti Yarışları için Alanya’daydım. Sarıyer Belediyesi takımı adına Master A klasmanında yarıştım. Fatih Altan ile birlikte gittik, o da Master B klasmanında yarıştı.

26 Ocak gecesi İstanbul’da korkunç bir kar yağmaya başladı ve 27 Ocak günü yağmaya devam etti. Sabahki iş toplantım iptal edilince işten erken çıktım. Mecidiyeköy’de Zeki Işık ile buluştum, beni arabayla eve götürdü, oradan bisikletimi ve eşyalarımı alıp Fatih abinin (Altan) evine gittik. Bisikleti Fatih abinin arabaya aktarıp havaalanının yolunu tuttuk. Yoğun kar yüzünden dışarı çıkan pek olmamıştı, trafik azdı. Gerekenden çok daha erken bir vakitte Atatürk havaalanındaydık.

Varış havaalanlarındaki kötü koşullar yüzünden seferler ya geç yapılıyor ya da iptal ediliyordu. Bizim uçakta (Onur Air) son ana kadar gecikme yoktu, ancak son anda yarım saat gecikme anons edildi. Gecikme yarım saati aştı, 18:30 da kalkması gereken uçağa 19:15 gibi ancak binebildik. Uçağa bindikten sonra pilotun yaptığı anons iyice moral bozucuydu: en az 2 saat süreyle motor çalıştırma izni yokmuş.

Çaresiz beklemeye başladık. Bu sırada iyice acıkmıştık, menüye göz gezdirdik ve sebzeli makarna salatasında karar kıldık.

Sevindirici bir gelişme, 2 saat geçmeden motor çalıştırma izni çıktı. Uçak 20:30 gibi havalandı. Ancak servis yapılmaya başladığında bir sürprizle daha karşılaştık: hostesten sebzeli makarna salatası istediğimde yüzüme bir garip baktı. “Menüde var” dedim, “Evet, haklısınız, menüde var, ama malesef uçakta yok. Pilot kapıları kapattı” gibisinden birşeyler geveledi. “Peki sandviç?” “Yok”… “Ne var?” Uzanıp bir paket aldı: “Ancak Dankek verebilirim!” “Neyse, biz iki kırmızı şarap alalım” 🙂 Fatih abi “tuzlu birşey yok mu?” diye sorunca “bir bakayım ne yapabilirim” deyip gitti. Sonra iki minik paket tuzlu fıstıkla geldi. Ne yapalım, hiç yoktan iyidir deyip saldırdık fıstıklara. Şarapla fena gitmedi.

Antalya’da kiralık arabayı Fatih abi önceden ayarlamıştı. Yolda gördüğümüz ilk lokantada aç kurtlar gibi karnımızı doyurup Alanya’ya devam ettik. Sarıyer Belediye spor kulübünün yöneticisi Adnan Kalioğlu’nun önceden ayarladığı oteli bulmamız biraz zor oldu, epey bir turladık. Neyse sonunda oteli bulduk ve bisikletlerimizi bile kurmadan yataklarımıza girdik.

Ertesi gün bisikletlerimizi kurduk ve Alanya içinde ısınmaya çıktık. Adnan Bey’in oğlu Hakan Kalioğlu, Sarıyer Belediyesi Yıldız A takımındaydı ve sabah erkenden start almışlardı. İyi bir pozisyondayken finişe az bir mesafe kala kaza olmuş ve o kazada düşmüş. Sarıyer Belediyesi Yıldız B takımından Doğukan Peynirci ise, hayatında katıldığı ilk yarışı tamamlamayı başarmış.

Hava güneşli ve 16-17 dereceydi. Isınıp yarış öncesi kahvemizi de içtikten sonra start alanına gittik. Saat 14:30’da 50 kilometrelik yarışın startı verildi. Antalya yönüne doğru 25 kilometre gidilip aynen geri dönülecekti. Zorlayıcı bir yokuş yoktu, ancak rüzgar epey şiddetliydi.

Alanya KAP Yol Bisikleti Açılış Yarışları
Yol yarışı startı öncesi, Fatih Altan ile birlikte. Hava ılık ve güneşli.

İstanbul’daki berbat havalar yüzünden bir aydır tek bir pedal bile çevirmemiş olduğundan, yarıştaki tek amacım grupla bitirebilmekti. Mümkün olduğunca önlerde yer kapmaya çalışıyordum. Ancak adrenalin basınca kendime hakim olamadım ve bir ara kaçan iki kişiyi takip edip yakaladım. Gereksiz bir hamleydi, bu ikilinin yakalanacağı zaten belliydi (daha yarışın yarısı bile tamamlanmamıştı), sonuçta yakalandık ve enerjimi boşa harcamış oldum. Gruba geri katıldıktan kısa bir süre sonra tam önümdeki yarışçının lastiği patladı, tehlikeli bir durumdu, neyse ki sorun çıkmadı.

Dönüş başladıktan birkaç kilometre sonra iki kişi kaçtı ve arayı açmaya başladı. Peloton örgütlü çalışamadığından bu ikiliyi yakalayamadık. Finişe 8-10 km kala (kilometre saatimi bir türlü bulamamıştım, o yüzden rakamları tahmini veriyorum) şansımı denemeye karar verdim ve üçüncülük için atağımı yaptım. Kısa sürede 100 metre kadar bir fark oluştu. bu farkı birkaç kilometre korumayı başardım ancak form durumum farkı artırmama izin vermedi. Sol kalfime de kramp girmeye başlamıştı, şiddetli rüzgar da zorluyordu. Sonuçta peloton tarafından yakalandım.

Finişin Alanya içinde olacağını sanıyordum, ancak daha tam olarak dinlenemeden, Fatih abi “Finiş şurası galiba” dedi. 200 metrelik hafif bir çıkışın sonunda bir kalabalık vardı, az önce yaptığım atak yüzünden yorgundum, ve dinlenebilmek için arkalara gelmiştim. Finişin yokuş yukarı olduğunu bilsem o atağı yapmazdım, çünkü yokuş finişinde daha iyi bir iş çıkarabilirdim. Neyse, son anda gene de birkaç kişiyi geçmeyi başardım ve yarışı 22. sırada tamamladım. Hedeflediğim gibi ana grupla bitirmeyi başarmıştım. Fatih abi ile birlikte bitirdik, kaçan ikilinin ise 1 dakika arkasındaydık. Ortalama hızımız 38.8 km/h idi.

Alanya KAP Yol Bisikleti Açılış Yarışları
Yol yarışı finişinden hemen sonra, Fatih Altan ile birlikte.

Ertesi gün kapalı bir gökyüzüne uyandık. Genç erkekler kriteryumu sırasında yağmur yağmaya başladı. Pazartesi beklenen yağmur acele etmiş ve Pazar günü gelmişti. Sıcaklık 8 dereceydi. Yerde ayakkabımın kayganlığını deneyince gözüm korktu, aşırı kaygandı.

Bir kat daha içlik ve kışlık eldiven giymeye karar verdim. Kilometre saatimi hala bulamıyordum. Saat 13:30 gibi Fatih abiyle birlikte kriteryum alanına gittik. Yerler aşırı ıslaktı ve yer yer gölcükler oluşmuştu. Tehlikeli bir yarış olacağı belliydi.

Alanya KAP Yol Bisikleti Açılış Yarışları
Kriteryum öncesi Sarıyer Belediyesi yıldız takımından Hakan ve Doğukan ile birlikte.

Normalde 11 tur (30 km) koşulacak olan kriteryum, yağmur nedeniyle 8 tura (22 km) indirildi. Yarış startı verildiğinde tek amacım, kaza yapmadan yarışı bitirebilmekti. Ancak yarış başlar başlamaz adrenalin yine tavan yaptı ve kendimi virajları son sürat dönerken buldum.

Çok sert bir yarış oldu. Toplam 6 tane son derece tehlikeli ve kaygan viraj vardı. Açılan ufacık bir farkın kapatılması neredeyse imkansızdı. Daha ilk virajlarda kopmalar başladı. Virajlara mümkün olduğunca önde girmeye çalışıyordum. Bir turda önümdekilerin daha öndekilerden kopması nedeniyle onları sollayıp ön gruba yetiştim, ancak bu sırada antrenmansız oluşumun da etkisiyle çok zorlandım. O tur çok zor bitti. Daha sonraki turlarda biraz dinlenmeye çalıştım. Sondan üçüncü turda önde kaçan bir beşli oluştu, onları yakalayamadık. Son turda, aşırı uzun olan son düzlükte grubun en önünde kaldım, bu yüzden enerjimi erken bitirdim, iyi bir sprint yapamadım. Sonuç: 35:14 ile birincinin 19 saniye gerisinden 14. lük. Eh, fena değildi. Daha iyisi tabii ki olabilirdi, ama sonuçtan mutluyum. Kriteryumda ortalama hızım 37.5 km/h oldu. Islak ve virajlı bir yol için fena sayılmaz.

Alanya KAP Yol Bisikleti Açılış Yarışları, Kriteryum
Kriteryumdan bir kare. Sanırım bu, öndeki grubu yakalamaya çalıştığım ve zor da olsa başardığım turdu.

Yarış sonrası otele dönüp bisikletlerimizi yol için paketlerken, iki gündür bir türlü bulamadığım kilometre saatini buldum 🙂

Aynı akşam kiraladığımız arabayla Antalya’ya döndük ve karla kaplı İstanbul’a dönmek üzere havaalanına gittik.