KAP Konya Yol Yarışları

3-6 Mayıs tarihleri arası Kulüpler Arası Puanlı Yol Yarışları için Konya’daydım. Sarıyer Belediyesi Spor Kulübü adına Master klasmanında yarıştım.

Wikipedia’ya göre Konya Türkiye’nin en kurak şehri. Ama orada kaldığım 4 gün boyunca her gün çok şiddetli yağmur yağdı. İç Anadolu’da Mayıs ayında “kırk ikindi” yağmurları yağarmış. Ona denk geldim.

Yarışlarım cumartesi ve pazar günüydü. İlk gün yol yarışı, ikinci gün kriteryum olarak görünse de, yol yarışı da kriteryum gibi 10 tur atarak yapılacaktı. Sadece parkurlar şehrin farklı yerlerindeydi.

Cumartesi günü yol yarışı çok agresif başladı. Daha ilk viraja gelmeden merak edip hızıma baktığımda 58 km/h gördüm. İlk tur tamamlanmamışken bir Yalova Belediye sporcusu ile takımını göremediğim bir yarışçının atak yaptığını gördüm. Ben de onlara katılmak için atak yapmışken arka lastiğimin patladığını farkettim. Mecburen sağa çektim ve yarış benim için bitmiş oldu. Bir yarışı tamamlayamamak ilk kez başıma geliyor.

İkinci gün şehir içinde kriteryum yapıldı. Tam bizim yağmur çiselemeye başladı. O yüzden 10 turu 8 tura indirdiler. Parkurun bir turu toplam 3.4 kilometre, yani 27.2 km koştuk.

Kriteryum yine çok agresif başladı. Hemen kaçış grubu oluşturma çalışmaları başladı. Bir iki başarısız denemeden sonra 7 kişilik kaçış grubunu inşa etmeyi başardık.

Bir kaçış grubu nasıl inşa edilir? Kaçış grubu oluşturmak agresif ve heyecanlı bir iştir. Önce bir-iki yarışçı hızlanır ve pelotona bir fark oluşturmaya çalışır, başarırsa arkasına bakar ve bekler. Kaçışa destek veren olup olmadığına bakar. Destek veren yoksa gruba geri katılır çünkü 1-2 kişi kaçmak pek akıl karı değildir. Kaçışa destek vermek isteyenler, daha önce kaçan yarışçıların tekerine “sıçramalıdır”. Yani aşırı bir hız artırımı ile gitmelidir ki ana grup (peloton) takip edemesin. Yoksa grubu da arkasından getirir ki, bu da kaçışı başlamadan bitirir.

Kaçış grubumuzdaki 7’lide 1 Yalova Belediye, 1 Çorum Belediye, 1 Denizli Gençlik, 1 Yeşil Giresun, 2 Ege Pedal ve 1 Sarıyer Belediye (ben) yarışçısı vardı.

Kaçış grubunda olmak zordur. Grubu çekme sırası çok sık size gelir. Arkada fazla dinlenme şansınız olmaz, çünkü dinlenirseniz ana grubun sizi yakalama tehlikesi her zaman vardır. Finişte rakibiniz olacak kaçıştaki diğer yarışçılar ise o an için en büyük destekçinizdir. Onlar size destek olmazsa, siz onlara destek olmazsanız yakalanırsınız ve tüm emekleriniz boşa gider.

Üçüncü turdan sonra aşırı yoğunlaşan yağmur altında çılgınlar gibi çevirdik. Parkurda iki tane çok keskin U dönüşü vardı ve yağışta çok kayganlaşmışlardı. Onları dönebilmek için neredeyse duruyorduk. 45+ kmh hızlardan 8-10 kmh’ye düşüş, ardından sprintle tekrar 45+ kmh’lere çıkış. Kriteryum yarışının en büyük zorluklarından biri bu.

İlk tur bittiğinde ana grupla farkımız 6-7 saniye civarıydı. Farkı azar azar da olsa her turda artırmayı başardık. Büyük kadınlar (elitler) bizden 2 dakika önce start almıştı. Daha 3. turda onlara tur bindirdik. İçlerinden ikisi bizim hızlı trene atlamayı başardı, arkamıza tutundular. Ancak son 2 turda artık dayanamadılar ve koptular.

Kap Konya Yol Yarışları
7 kişilik kaçış grubumuz (2 de büyük kadınlar sporcusu bir süre için bize takılabildi)

Son 2 tur içinde bizimle start alan bir gruba tur bindirdik ve artık yavaş yavaş finiş için işler kızışmaya başladı. Önce Çorum Belediye’den bir atak geldi. Hemen takip edip nötralize ettim.

Taktiksel bir hatayla son virajdan önde çıktım ve son düzlükte grubu bir süre çektim. Bu, finiş için enerji saklayamama sebep oldu. Ataklar üst üste geldi, yanıt verecek enerjim kalmamıştı. Kısa bir süre bir Ege Pedal’lı porcunun arkasında nefesimi toparladım, sonra var gücümle asıldım. Finişi kaçıncı geçtiğimi bile bilmiyordum, ta ki sonuçlar açıklanana dek. Birincinin 10 saniye arkasından 5. geçmişim. Kürsüyü ise 6 saniye ile kaçırmışım.

KAP Konya Kriteryum Sonuçları
KAP Yol Yarışları Konya Kriteryum Sonuçları. Mesafe, dolayısıyla ortalama hız yanlış. Yarış 10 ur değil 8 tur koşuldu. Yani ortalama hız 40 kmh. Yoğun yağmur altında ve iki tane çok keskin U dönüşü olan parkur için hiç fena değil.
Goggles after race
Yarış sonrası gözlüklerimin durumu.