“Ne yapsam kilo veremiyorum” derken ne demek istiyorsun?

Aslında önerme kendi içinde anlamsız. “Ne yapsam kilo veremiyorum” diyorsan, aslında yapman gereken bazı şeyleri yapmıyorsun demektir. Kilo almanın/vermenin aritmetiği çok basittir: aldığından fazlasını yakarsan kilo verirsin, tersi durumda kilo alırsın. Dolayısıyla, yapman gereken iki şeyden ya birini, ya ötekini, ya da ikisini birden yapmıyorsun: aldığın kaloriyi azaltmak, yaktığın kaloriyi artırmak.

Piyasada dolaşan mucize diyetleri ve kitapları boşver. Onların hemen tümü para/sağlık tuzağı. Emek harcamadan herhangi bir şey elde edemezsin. Günde 10 dakika egzersizle haftada 2 kilo veremezsin. Günde 15 dakika yürümekle sandığından çok daha az kalori yakmış olursun.

Aklında tutman gereken tek şey: aldığın/verdiğin kalorinin farkı. Başka hiçbir şey değil.

Ve yapman gerekenler:

  1. Öncelikle günlük kalori harcamanı öğren. Bunu şuradan öğrenebilirsin. Yaklaşık bir değer verecektir. Ben, hesaplarken, spor yaptığım halde, “aşırı düzeyde spor yapıyorum, spor müsabakalarına hazırlanıyorum” seçeneği yerine “masa başı bir işte çalışıyorum, fazla hareket etmiyorum” seçeneğini seçtim (aslında bu da doğru biraz 🙂 ). Çünkü sporda yaktığım kaloriyi ayrıca hesaplayacağım.
  2. Bir mutfak terazisi al.
  3. Yediğin/içtiğin her şeyi, ama her şeyi tart.
  4. Besinlerin kalori değerlerini öğren. “*** calories” formatındaki basit bir google araması, o şeyin 100 gramının kaç kalori olduğu bilgisini dönecektir.
  5. Google docs’ta bir spreadsheet yarat (ya da bir not defteri de aynı işi görecektir). Bir sütuna o günkü kalori ihtiyacını (1. maddede hesaplanan değer + 9. maddede hesaplanan değer), diğerine yediklerinin kalori değerini) yaz.
  6. Şoka hazır ol: yediğin şeylerde ne kadar çok kalori olduğunu, masum görünen bazı besinlerin hiç de öyle olmadığını, günlük kalori limitinin ne kadar kolay dolduğunu göreceksin.
  7. Yapman gereken: ay sonunda, aldığın kaloriyi, harcadığın kalorinin altında tutmak.
  8. Alınan kalori korkunç hızlı bir şekilde günlük limite dayanıyor ve onu aşıyorsa (genellikle öyle olur), hareket etmekten başka çaren yok. Kendini yollara atmanın vaktidir.
  9. Spor yaparken ne kadar kalori yakılır? Çok kabaca bir değer vereyim: Olabildiğince yoğun, ancak sürdürülebilir bir efor, 70 kg’lık 35-40 yaşlarındaki bir erkeğe 12 Kcal civarı yaktırır (dakikada). Ortalama bir eforda bu 10 Kcal’a düşer. Yürüyüş 4-5 Kcal yaktırır. Yani o lezzetli dondurmayı yiyip de aldığın kaloriyi yakmak için 120 dakika kadar yürümelisin. Evet iki saat. Tercih senin. Ya da bisiklet gibi daha çabuk enerji yaktıran ve zevkli bir spor yaparsın. Ortalama bir eforla saate 600 Kcal’ı yakabilirsin böylece.

Not: aslında 5. maddedeki hesaplama tam doğru değil. Çünkü 1 saat bisiklete binince yaktığın kalorinin bir kısmını zaten yakacaktın. Onu çıkarmak gerekir.
Yani, diyelim ki 1. maddede hesaplanan günlük min. kalori tüketimin 1800 Kcal olsun. Saate 75 Kcal gibi bir değer düşer. Bu değer geceleri uyurken düşük, gündüzleri yüksektir. O halde 100 Kcal almakta sakınca yok. 1 saat bisiklete binerek yaktığın ekstra enerji 600-100 = 500 Kcal hesaplanır. Yani o gün max. 1800 + 500 = 2300 Kcal alabilirsin. Fazlası kilo yapar.

3 thoughts on ““Ne yapsam kilo veremiyorum” derken ne demek istiyorsun?”

Comments are closed.