Inner Ring’de Ronde van Vlaanderen (Tour of Flanders) değerlendirme yazısının altındaki yorumları okurken bir şey dikkatimi çekti: yabancı izleyiciler (ingilizce konuşanlar), Eurosport anlatıcısı Carlton Kirby’den -haklı olarak- son derece rahatsızlar.

Aslında Kirby’yi severim, tutkulu anlatımıyla yarışlara renk katıyor. Ancak bu arada epey hata yapmıyor da değil. Özellikle geçen pazar koşulan Ronde’de kırılmadık pot, devrilmedik çam bırakmadı. En kritik anda, Michał Kwiatkowski ve Peter Sagan’dan yarışın “winning move” u geldiğinde, o hala André Greipel’a methiyeler düzmekle meşguldü. Bir dakika kadar sonra ve ancak Sean Kelly’nin toparlamasıyla yarışın kırılma anının geldiğinin farkına varabildi.

İşin komiği, Kirby’nin, Greipel’ın Ronde’yi kazanabileceğini ciddi ciddi düşünüyor olması! Bu “olasılık” tan bahsederken Sean Kelly’nin her an “WTF are you talking about?” diye lafa girmesini bekledim 🙂 Ama Kelly son derece sabırlı ve mülayim biri. İşin doğrusu şu ki, Greipel’ın Ronde’yi kazanma olasılığı, Giro’yu ya da Tour’u kazanma olasılığına eşit: yani sıfır.

Neymiş, Türkiye turunda Greipel’ı yakından görme şansı yakalamış, çok iyiymiş, iyi yokuş çıkıyormuş vs vs… Kirby artık Türkiye sevdasını bir tarafa bırakmalı. En alakasız yarışlarda bile Türkiye ve Türkiye turundan bahsetmesi komik kaçıyor. Şunu görmesi lazım: bir sporcunun Türkiye turundaki performansı, onun diğer yarışlardaki olası performansı konusunda çok az fikir verir. O kadar da ciddiye alınacak bir mücadele yok Türkiye turunda. Hele ki beş anıtsal klasikten biri olan Ronde konusunda hiçbir tarihi, geleneği olmayan Türkiye turunu baz alması çok komik.

Bu arada yabancı izleyiciler, gene de Carlton Kirby’nin değerini bilsinler. Bir de bizim yerli anlatıcıları görseler, eminim televizyonlarını pencereden aşağı fırlatırlardı!

Inner Ring’de bahsi geçen yazı için tıklayınız.

Latest posts by M. Özgür Nevres (see all)

Join the Conversation

2 Comments

  1. Sesli güldüm! Cidden Greipel atak yapıyor, çabalıyor ama sadece yormak için. Yoksa bu sene kaçış grubunda fazla tutunamayacağı belli idi, nitekim silkelediler garibimi. Ayrıca yerli anlatıcılarımız değil Greipel’i tanımak elma tanıtıyor hâlâ canlı yayında!

    1. İlgine teşekkürler 🙂 Artık Eurosport’ta herhangi bir bisiklet yarışını Türkçe izlemeye katlanamıyorum. Malesef artık iyice özensizleştiler, yayında olduklarını unutuyorlar, sanki kafede sohbetteler.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.